2009 m. rugpjūčio 5 d., trečiadienis

Verta perskaityti. Pelnas ant krūvos griuvėsių

Pelnas ant krūvos griuvėsių

Lietuvos Žinios

Pasaulinę krizę sukėlę JAV finansų milžinai baigia atsistoti ant kojų ir net skaičiuoja rekordinį pelną. Nobelio ekonomikos premijos laureatai Paulas Krugmanas ir Josephas Stiglitzas konstatuoja, kad iš ankstesnių klaidų nepasimokyta.


Nors apie pasaulinės krizės pabaigą dar ankstoka kalbėti, vis dėlto mažiausiai vienai finansų sektoriaus bendrovei - visai neseniai valstybės lėšomis gelbėtam investiciniam bankui "Goldman Sachs" - sunkmetis oficialiai jau baigtas. P.Krugmanas JAV dienraštyje "The New York Times" perspėja, kad rekordinis "Goldman Sachs" pelnas antrąjį šių metų ketvirtį nežada nieko gero nei visai pasaulinei ekonomikai, nei JAV mokesčių mokėtojams. Finansų milžinas vėl rengiasi savo vadovaujančiam personalui išmokėti dosnias premijas, tarsi krizės ir visuomenės pasipiktinimo bangos apskritai nė nebūtų buvę. "Visų pirma, tai mums sako, kad "Goldman" labai gerai išmano, ką daro. Deja, tie jų veiksmai kenkia Amerikai, - teigia P.Krugmanas. - Antra, matyti, kad blogi Volstryto įpročiai, visų pirma išmokų sistema, padėjusi kilti finansų krizei, niekur nedingo. Trečia, tai parodo, jog Vašingtonas, gelbėdamas finansų sistemą, tačiau jos nereformuodamas, nieko nepadarė, kad apsaugotų mus nuo naujos krizės. Tiesą sakant, netgi padarė naują krizę labiau tikėtiną."

Apsukriausi iš apsukriausiųjų

P.Krugmanas pažymi, jog pagrindinė "Goldman Sachs" sėkmės paslaptis yra gebėjimas itin efektyviai išnaudoti tą aplinkybę, kad JAV ekonomika pastaraisiais dešimtmečiais buvo labai "sufinansinta", atitrūkusi nuo realių gamybinių santykių. Didžiausias pelnas pasiektas ne gaminant naudingus produktus, o prekiaujant apčiuopiamos vertės neturinčiais vertybiniais popieriais. Sistema kuo toliau, tuo labiau priminė milžiną ant molinių kojų, kurios anksčiau ar vėliau turėjo neatlaikyti sunkios virtualaus turto naštos. Kaip paaiškėjo jau pirmais krizės mėnesiais, ypač pavojingas buvo finansinių bendrovių polinkis rizikuoti investuojant į niekam nereikalingų nekilnojamojo turto objektų statybą.

Daugiau Lietuvos Žiniose

http://www.lzinios.lt/lt/2009-07-29/pasaulis/pelnas_ant_kruvos_griuvesiu.html?print

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą

Tinklaraščio archyvas